Kornea Nakli

Gözün ön kısmında yer alan, eğimli saydam tabakasına Kornea denir. Kornea gözü dış etkenlerden koruma görevine sahip, gözün kırıcı merceğidir. 
 

Kornea Nakli Hangi Durumda Yapılır? 

Genetik veya mikrobik birçok hastalık korneanın saydamlığını bozabilir. Kornea nakli, hasta kornea içi halkalardan ve kontakt lensden faydalanamayacak durumda ise, ayrıca korneanın şeklini değiştiren keratokonus, kornea ödemi, korneanın mikrobik ülserleri veya kazalar, yaralanmalar sonucu gelişen lekeler (opasiteler) ve kalıtımsal kornea lekeleri gibi hastalıklarda en önemli tedavi seçeneğidir.

Kornea Nakli Tedavisi

Tıbbi olarak keratoplasti olarak bilinen kornea nakli, hastalıklı dokunun sağlıklı donör (verici) doku ile değiştirilmesidir. Günümüzde kornea nakilleri, kornea dokusundaki hastalık korneanın hangi tabakasını tutuyorsa ona yönelik olarak yapılmaktadır. Ön lamellar keratoplasti (DALK) endotelin sağlam olduğu keratokonus ve kornea lekelerinde korneanın ön tabakasının değiştirildiği, DSAEK, DMEK endotelin yetersiz olduğu gözlerde gerçekleştirilen kornea nakilleridir. Hastalar kornea nakillerinde birkaç haftada normal hayatlarına dönebilmektedir.

 

Контакт
Адрес : Atatürk Bulvarı, 423 Sokak No 35/5, 07070 Konyaaltı / Antalya - Turkey
Телефон : 0850 777 0 633
Эл.почта : info@medicaltourism.com.tr
Medical Tourism - официальный сайт бронирования. На сайте www.medicaltourism.com.tr найдите самые лучшие цены и скидки
Call Center