Afrodisyas -

Afrodisyas Antik kenti, Aydın'a yaklaşık 1,5 saat mesafede ki Geyre Belediyesi'ndedir. Sabah 06:30'da Aydın'dan hareket eden araçlarla ulaşılacak bu arkeolojik alanda tarihin geçmiş sayfaları aralanacaktır.  Ören yerinin girişinde ki müze de dahil tüm alan gezildikten sonra istikamet Karacasu Etnografya Müzesi'dir. 2007 yılında hizmete açılan müzede bölgenin geçmişten bugüne gelen yöresel eşyalarını görmek mümkündür. Afrodisias Müzesi Müdürlüğüne bağlı olan Karacasu Etnografya Müzesi keyifli bir gezi noktasıdır. Gezi tamamlandıktan sonra tekrar araçlarla Aydın'a dönülecektir.

Afrodisyas, Tanrıça Afrodit'e adanmış birçok eski çağ kentinin ortak adıdır. Bu kentlerin en ünlüsü, Aydın'ın Karacasu ilçesine bağlı Geyre mahallesinin bulunduğu yerdeydi. MÖ 5. yüzyılda kurulan kent, başta heykelcilik olmak üzere önemli bir sanat merkezidir. Antik kent, Aydın’ın Karacasu İlçesi, Geyre Beldesi’nde denizden 600 metre yükseklikte bir platoda yer alır. Burada ki Afrodit tapınağı önemli ve ünlü yapılarından biridir. Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı Stadyum, Agora, Hadriyan Hamamları, on bin kişilik tiyatro kentin diğer en önemli binalarıdır.. 

Afrodisyas kenti, bir çok defa şiddetli depremlerden etkilenmiştir. Özellikle 4. yüzyıl ve 7. yüzyılda burada büyük depremler olduğu bilinmektedir. En son 7. yy'da yaşanan büyük depremden sonra bakımsız bir hal almıştır. Zamanla kalıntıların üstü kapanmış ve Geyre köyü üstünde tekrar kurulmuştur. 20. yy'da aynı bölgede meydana gelen deprem Afrodisyas kentinin gün yüzüne çıkmasına vesile olmuştur. 

Kent 7. yüzyıldan itibaren Afrodisyas ismini terketmiş Hıristiyanlık etkisiyle Stavropolis (Haç kenti) ismini almış ve 1260 yılından itibaren Osmanlı egemenliğine girmiştir. 

Call Center