Medical Tourism

Kayıt OlŞifremi hatırlat
Giriş Yap

Türkiyede Dünya Standartlarında Cerrahi Operasyonlar

Cerrahi, tıbbın en eski dallarından biri olup ilaçla ya da diğer tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların, yaralanmaların, vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılması ya da hastalıklı organın kesip çıkarılarak doğal ve uygun şekline dönüştürülmesi esasına dayanır.  

Cerrahi kelimesi Latince’de ‘chirurgiae’ teriminden köken almakta ve ‘el işi’ anlamına gelmektedir.  
Ameliyat türleri genellikle organ veya bağlı bulunduğu sistemin adı ile anılmaktadır. Örneğin: Guatr (tiroid bezi), meme, yemek borusu (özofagus), mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum, anüs (makat), fıtıklar, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, endoskopik ve laparoskopik cerrahi girişimleri Genel Cerrahi alanına girmektedir.  

Sistemlere göre ayrıldığında ise: guatr ameliyatları, meme ameliyatları (tümörler), yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs bölgesi ameliyatları: hemoroid – basur, anal fissür, makatta çatlak, perianal fistül, makatta apse, rektum kanseri, anüs kanseri, karaciğer, fıtık: kasık, göbek, uyluk, mide fıtığı (reflü) ameliyatları Genel Cerrahi’nin kapsamına girer.  
Genel Cerrahi bazı olgularda sadece ameliyat ile değil koruyucu hekimlik ile ameliyattan korunmayı da hedefler.  
 Cerrahi tipleri Hangileridir?  
Acil koşullarda yapılan ameliyatlar: Safra kesesi iltihabı ve gangreni, boğulmuş fıtık, pıhtılaş- mış (tromboze) hemoroid, tıkanmış veya delinmiş bağırsak kanseri, apandisit vb.

Randevu verilerek yapılan ameliyatlar: Safra kesesi, fıtık, hemoroid, bağırsak kanseri vb.  
Minimal invaziv cerrahi: Küçük deliklerden vücut boşluklarına girerek organların tedavi edilmesi esasına dayanır. Laparoskopik safra kesesi, apandisit, fıtık, reflü, bağırsak cerrahisi vb. ameliyatlar bu şekilde rutin olarak yapılmaktadır. 

 

Tesisimi Ekle
Tesisimi Yönet