Medical Tourism

RegisterRemind My Password
Sign in

Peridonti 

Diş eti ve hastalıklarıyla ilgilenen bir daldır. Sağlıklı bireylerde dişlerin kök yüzeyleri diş eti ile örtülü olup, dişin etrafındaki diş etinin mine seviyesinin altına düşerek, dişin kök yüzeyinin açığa çıkması durumuna dişeti çekilmesi denir.

Diş Eti neden çekilir?

  • Yaşa bağlı olarak;
  • Kötü yapılmış dolgu ve kaplamalar sonucu;
  • Diş etini iltihabına ve çekilmeye sebep olan bakteri ve etkenlerin varlığında;
  • Yüksek ve anormal frenulum bağlantıları, dişleri sıkma, kalem ısırma gibi yanlış alışkanlıklar;
  • Yanlış diş fırçalama ve s. diş etinin çekilmesine sebebiyet verir.

Diş eti çekilmesi sonucu açığa çıkan dişin kök yüzeyleri gıda birikimine ve renklenmeye maruz kalarak, estetik problemlerle birlikte diş hassasiyeti ve kök çürüklerini de beraberinde getirmektedir.
Diş Eti Çekilmesi Tedavisi 

Dişin hasarlı bölgesine dolgu uygulanarak veya diş tamamile kaplanarak tedavi edilir. 
Eğer diş etiçekilmesi ve hasar ön bölgedeki dişlerdeyse, diş eti cerrahi yollarla tedavi edilir. Bu iki şekilde yapılır:
1. Hastanın damağından alınan ve greft adı verilen parça diş eti çekilmesi olan bölgeye uygulanır. Buna Greftleme denir.
2. Çekilme olan bölgenin yanındaki sağlam dişeti dokusu  kaydırma yöntemi ile çekilmenin üzerine kaydırılarak kapatılır.

Tüm bu işlemler lokal anestezi altında yapılır ve diğer cerrahi işlemlerden bir farkı yoktur. Diş eti operasyonlarından sonra genellikle dikiş atılır ve dikişler operasyondan bir hafta sonra alınır.

 

Add Facility
Manage Facility